• 1396/6/30

   6:57:43

  ضمن ترسیم سیاست ایران برای تعامل با جهان ، از تریبون سازمان ملل مطرح شد

  ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس و با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم. ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!

  رئیس جمهور در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی نطق خود ضمن هشدار به آمریکا درباره پاسخ قاطع ایران به هرگونه نقض برجام، سخنان ترامپ از تریبون این سازمان را که علیه ایران بیان شده بود جاهلانه خواند و تصویری معتدل، با ثبات و قاطع از ایران ارائه و تاکید کرد: اعتدال، هم‌افزایی اندیشه هاست نه رقص شمشیرها. روحانی تاکید کرد :ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، به قلب ها وارد می شویم و با عقل ها سخن می گوییم. سفیران ما، شاعران، عارفان و حکیمان مان هستند. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این نطق که شب گذشته انجام شد، گفت: ادبیات جاهلانه، زشت، کینه توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی پایه ای  از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها این گونه سخن ها در شأن سازمان ملل نبود بلکه در تقابل با خواسته امروز ملت ها از این اجلاس -یعنی اتحاد دولت ها برای مقابله با جنگ و تروریسم است.وی همچنین اظهارکرد: در این بزرگ ترین تریبون بین المللی با صدای بلند اعلام می کنم که اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است. اعتدال نه انزواطلبی ، نه استیلاجویی و نه بی تفاوتی است. رئیس جمهور ایران افزود: رویکرد ما صلح‌خواهی و حمایت از حقوق ملت‌هاست. ما ظلم را نمی‌پسندیم و از مظلوم دفاع می‌کنیم. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ قدرتی نمی‌پذیریم. زبان ما زبان کرامت است و زبان تهدید را برنمی‌تابیم. ما اهل مذاکره‌ایم، اما از موضع برابر و احترام متقابل. روحانی تاکید کرد: ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم. نه از موضع فرقه‌ای و قومی، بلکه  از موضعی انسانی، اخلاقی و راهبردی.


  ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم
   رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: «ایران نه می خواهد، امپراتوری تاریخی اش را احیا کند و نه می خواهد، مذهب رسمی اش را حاکم کند و نه می خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند. ما به استواری فرهنگ مان، حقیقت مذهب مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که هرگز نمی خواهیم آنان را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم. ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، به قلب ها وارد می شویم و با عقل ها سخن می گوییم. شعر می خوانیم و با حکمت سخن می گوییم. سفیران ما، شاعران، عارفان و حکیمان مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم. ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر  به فتح جدید داریم؟!»
  رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: صدای اعتدال از طرف ملتی است که نه فقط در بیان، که در عمل به آن ها پایبند بوده است. برجام، بهترین نشانه صدق ادعای ماست. برجام حاصل بیش از دو سال مذاکرات فشرده است که نتیجه آن، مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی قرار گرفت و به صورت بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت در آمده است . برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت و متعلق به کل جامعه بین‌المللی است.  وی تصریح کرد: متاسفانه برخی خود را از این امکان تازه محروم کردند. به خود تحریمی دست زدند و حالا احساس غبن می کنند و فکر می کنند فریب خورده اند. در حالی که ما نه فریب خورده‌ایم و نه کسی را فریب داده ایم.ما خودمان سطح برنامه هسته ای مان را تعیین کرده ایم. ما بازدارندگی هسته ای را نه از سلاح هسته ای که از دانش و مهم تر از آن از مقاومت ملت بزرگ خود به دست آورده ایم. این هنر و تکنیک ماست. رئیس جمهوری افزود: آن ها می خواستند سلاح نداشتۀ اتمی را از ایران، سلب کنند و البته ما از سلب چیزی که نداشته ایم و مدعی آن هم نبوده ایم، ابایی نداشتیم و نداریم. نمی توان پذیرفت رژیم غاصب صهیونیستی که با سلاح هسته ای اش منطقه و جهان را تهدید می کند و متعهد به هیچ مقررات و نظارت بین المللی نیست، ملت های صلح طلب را نصیحت کند. روحانی گفت: به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع نشان خواهد داد. اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف است و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید. رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد: دولت جدید آمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می شکند و اعتماد دولت ها و ملت ها نسبت به هر گونه مذاکره و تعهد در آینده را از دست خواهد داد. روحانی تاکید کرد: در همین جا اعلام می کنم که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، از جمله توانمندی های موشکی ایران، تنها جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و برای حفظ صلح و ثبات در منطقه و جلوگیری از ماجراجویی بی خردان هدف گذاری شده است. مردم شهرهای مختلف ما در جنگ تحمیلی هشت ساله قربانی موشک های دوربرد رژیم صدام بودند و ما هرگز اجازه تکرار چنین جاه طلبی های فاجعه باری را نخواهیم داد. وی در پایان نطق خود نیز گفت: من در این جایگاه جهانی ، به سخنگویی از سوی ملت مهمان نواز ایران، از همه آن ها که صلح و امنیت و پیشرفت را در سایه مشارکت و همکاری ملت ها جست وجو می کنند، برای سفر به ایران و مشارکت در این آینده پرامید، دعوت می کنم.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف