بارکد QR اختصاصي خودتان را بسازيد!

باشگاه خبرنگاران/ به هر نوع نمايش تصويري اطلاعات کد شده بر روي يک سطح فيزيکي، بارکد يا رمزينه گفته مي شود که اين اطلاعات را مي شود توسط يک ابزار بازخوني کرد.

بارکد هاي اوليه اطلاعات مورد نظر رو به صورت يک دسته از خطوط ذخيره مي کردند که اين نوع بارکدها رايج ترين نوع آن هاست و از حدود سال 75 هم در کشور ما، استفاده ي از آن در فروشگاههاي زنجيره اي باب شد و حتما روي کالاهاي مختلفي که خريداري مي کنيد اين نوع از بارکدها رو ديده ايد .


اين رمزينه ها براي اولين بار در حدود سال 1365 در يکي از فروشگاه هاي زنجيره اي آمريکا جهت چک کردن موجودي انبار به کار گرفته شد.ولي امروزه علاوه بر اين نوع بارکدها ، با توجه به نوع استفاده از اونها حتي شاهد به کارگيري بارکدهاي دوبعدي و سه بعدي هم هستيم. بارکد هايي که به سادگي دنيايي از اطلاعات را بر روي رايانه و يا گوشي همراه شما منتقل مي کنند.

 


 
QR ؛ رمزينه دو بعدي با کاربردهاي فراوان:

پيش از اين قواعد رمزگذاري بارکدها فقط اجازه ي نمايش و ذخيره سازي اعداد را مي داد ولي امروزه به کمک نشانه گذاري هاي جديد و استفاده از رمز گذاري ماتريسي مي شود مجموعه ي حروف الفبا يعني متن و حتي بيشتر از آن را در يک رمزينه جا داد.
به اين نوع از رمزينه ها ، QR بارکد گفته مي شود. بارکُد QR دربردارندهٔ چيدماني از چهارگوش‌هاي سياه بر روي زمينهٔ سپيد است.


رمزينه اولين بار براي استفاده ي صنعتي در يکي از کارخانه هاي اتومبيل سازي ژاپني طراحي و توليد شد ولي به تدريج در سطح گسترده تري در جهان به کارگرفته شد.


کاربردهاي QR چيست؟
 
استفاده ي راحت و توانايي ذخيره ي حجم زيادي از اطلاعات باعث شد تا اين رمزينه به طور چشمگيري در زمينه هاي مختلف رواج پيدا کند که امروز به برخي از کاربردهاي رمزينه مي پردازيم:
 

 

با استفاده از QR اطلاعات در يک چشم بهم زدن در صفحه گوشي شماست:
 
شما با داشتن يک موبايل هوشمند يا حتي غير هوشمند و ريختن نرم افزار بارکد خوان روي موبايلتان، مي تونيد به راحتي اطلاعات رمز شده رو روي تلفن همراه خود ببينيد.

براي استفاده از اين نرم افزار، فقط کافي است که دوربين موبايل خودتان را براي چند ثانيه روي اين بارکدها نگه داريد و نرم افزار، اطلاعات آن بار کد را براي شما، آشکار کند.


تصور کنيد که داريد يک کاتالوگ از يک شرکت توليد کننده ي لوازم خانگي را ورق مي زنيد که يک وسيله توجه شما رو به خودش جلب مي کند، شما به راحتي مي توانيد با گرفتن دوربين موبايل خودتان روي بارکد در صفحه ي مورد نظر، اطلاعات مربوط به آن کالا را روي گوشي خودتان مشاهده کنيد و يا حتي به صفحه ي همان محصول در اينترنت دسترسي پيدا کنيد و بلافاصله آن کالا را خريداري کنيد.

 

يکي از کاربرد هاي مفيد اين رمزينه ها، استفاده در کارت ويزيت هاست ، يعني از اين به بعد اگر روي کارت ويزيت همه، اين کد ها باشد، وارد کردن شماره تلفن ثبت شده روي آن کارت يا حتي ذخيره اش در دفتر تلفنتان در چند ثانيه انجام مي شود، حتي مي شود گفت که حجم اطلاعاتي که شما با يک کارت کاغذي 9 سانتي متري حاوي رمزينه، به مشتريتان انتقال ميدهيد، ميتواند خيلي بيشتر از يک کارت فاقد آن باشد.

 

 

يکي ديگه از کاربردهاي بارکدها ي QR در موزه ها و مکان هاي توريستي هست، که مي شود به سادگي اطلاعات مربوط به آن مکان خاص و يا لينک هاي اينترنتي مربوط به آن را روي اين بارکدها ذخيره سازي کرد و بازديد کننده ها، با استفاده از گوشي هاي خودشان مي توانند اين اطلاعات را روي موبايلشون مشاهده کنند.

 

حتي مي تونين بارکدهاي روي بعضي داروها و مواد بهداشتي که به اونا شبنم هم گفته ميشه رو با اين نرم افزارها بخونين و از صحت تاريخ و سلامت دارو اطمينان حاصل کنيد.


با رايانه خود اطلاعات QR را دريافت کنيد:
 
رمز گشايي بارکدهاي QR فقط منحصر به تلفن هاي همراه نيست، شما بر روي رايانه  هم مي توانيد با استفاده از نرم افزارهاي مختلف مخصوص ، اطلاعات مربوط به بارکدهاي QRرو بخوانيد و يا حتي اطلاعات خودتان را به اين بارکدها تبديل کنيد.

به طور کلي اين نمايه مي‌تواند در مجلات، تابلوها، اتوبوس‌ها، کارت‌هاي بازرگاني و يا در هر چيزي که کاربرانش، نياز به اطلاعات دارند، حتي روي باطري تلفن همراه يا لپ تاپ هم، مورد استفاده قرار بگيرد.


در حال حاضر بعضي از بانک هاي داخل کشور به شما اين امکان رو مي دهند که با نصب نرم افزار آن بانک روي گوشي خودتون، با اسکن کردن بارکد روي قبض ها ي مختلف تلفن و آب و غيره ، بتوانيد بدون وارد کردن دستي شناسه ي قبض و شناسه ي پرداخت، سريع عمليات پرداخت رو انجام بدهيد.


براي خود QR بسازيد:
شما هم به راحتي مي تونيد با وارد شدن به يکي از سايت هاي زير به راحتي براي خودتون يک QR کد داشته باشيد.
http://qr-code.ir/create

http://goqr.me
 
 
اينجا هم مي توانيد نرم افزارهاي مورد نياز براي استفاده از اين رمزينه را دانلود کنيد:

براي دانلود نرم افزار رمزينه خوان براي کامپيوتر اينجا کليک کنيد:
https://www.yjc.ir/files/fa/news/1391/12/13/883588_348.exe

براي دانلود اپليکيشن رمزينه خوان براي اندرويد اينجا  کليک کنيد:
https://www.yjc.ir/files/fa/news/1391/12/13/883607_355.apk

مولف :
تاریخ : 1391/12/19
0 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان

ارسال نظر

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
کد امنیتی: