نتايج نظر سنجي ايسنا درباره اقبال مردم به کانديداهاي گروههاي سياسي

ايسنا/ به نظر شما کانديداي کدام گروه در انتخابات رياست جمهوري با اقبال بيشتري از سوي مردم مواجه خواهد شد؟
 
اين سوالي است که خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در ادامه وظايف رسانه‌اي و اطلاع‌رساني خود در آستانه رويداد بزرگ سياسي کشور در ارتباط با جريان‌هاي سياسي مطرح در کشور از جمله؛ اصولگرايان، حاميان دولت، اصلاح‌طلبان و مستقل‌ها در قالب نظرسنجي از مخاطبان مطرح کرد.
 
در يک نگاه کلي نتايج اين نظرسنجي نشان مي‌دهد که همه گروههاي سياسي به رغم تفاوت‌هايي داراي پايگاه‌راي قابل تاملي هستند که نويد دهنده انتخابات پرشور مي‌تواند باشد.
 
در اين نظرسنجي که به مدت 2 روز برگزار شد مجموعا 20150 نفر شرکت و به ترتيب زير نظرات خود را اعلام کردند:
 

اصولگرايان: 23.1 درصد


حاميان دولت: 41.3 درصد


اصلاح‌طلبان: 33 درصد


مستقل‌ها: 2.7 درصد


روند آرا طي دو روز نظرسنجي نشان مي‌دهد که در ابتدا موج نخست مخاطبان، راي اصلاح طلبان را پيش انداخت اما در ادامه اطلاع‌رساني رسانه‌هاي دولت که خبر اين نظرسنجي را در سايت‌هاي خبري خود انتشار و مخاطبانشان را به راي دادن به گروه متبوع خود تشويق کردند، تغييراتي در نتايج را شکل داد و به رقابت بيشتر در ميان مخاطبان دامن زد، اما در ادامه با ثبات نسبي اين دو گروه، انتخاب گزينه اصولگرايان نيز در نهايت افزايش محسوسي يافت.
 
تاکيد بر اين نکته ضروري است که شعار انتخاباتي ايسنا در انتخابات پيش رو « مشارکت حداکثري، اخلاق انتخاباتي» براساس سه اصل «اخلاق»، « اميد» و «آگاهي» است تا ان‌شاءالله با عنايت الهي انتخاباتي با نشاط و پرشور با مشارکت حداکثري آحاد مردم و با رعايت دقيق موازين قانوني فراهم آيد تا آن گونه که مقام معظم رهبري فرموده‌اند حماسه‌اي سياسي شکل بگيرد. بي‌ترديد براي ايجاد حماسه حضور همه آحاد مردم و مشارکت همه گروههاي سياسي با سلايق مختلف البته در چارچوب نظام مقدس جمهوري اسلامي ضروري است.

شايد اگر قرار بود به نتيجه‌اي قطعي در اين نظرسنجي دست يابيم يا پيش‌داوري انجام دهيم، بايد تا رسيدن به تعداد قابل توجه‌تري از شرکت‌کنندگان نسبت به تعداد واجدين شرايط راي دادن در انتخابات صبر مي‌کرديم، اما از آن‌جا که نه چنين هدفي داشته‌ايم و نه به دنبال چنين جايگاهي بوده‌ايم، اين اقدام را تنها در راستاي استفاده از ابزار تشويق به حضور و همراهي مخاطبان انجام داديم؛ چراکه شرکت تعداد 20150 نفر در اين نظرسنجي، در برابر آخرين آمار کثير واجدين شرايط راي دادن که تازه آن‌ هم تا تاريخ 12 اسفند ماه 1390 در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي 48 ميليون و 288 هزار و 799 نفر اعلام شده بود، الزاما ملاک نتيجه‌گيري قطعي نخواهد بود. اگرچه مي‌تواند در تحليل بهتر شرايط مفيد واقع شود.
 
ايسنا بر آن است که حسن بزرگ اين نظرسنجي جداي از نتايج حاصل از آن اثبات مشارکت سلايق مختلف در انتخابات و نويد دهنده رقابتي پرشور ميان گروههاي سياسي قانوني در کشور است.
 
اميدواريم مخاطبان فهيم ايسنا با ارائه نظرات و پيشنهادات خود اين خبرگزاري را در راستاي اهداف مطرح شده همراهي نمايند.

مولف :
تاریخ : 1392/1/22
0 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان

ارسال نظر

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
کد امنیتی: