راهنماي جامع خريد تلويزيون

زوميت / خريد يک تلويزيون جديد با توجه به تنوع بسيار زياد محصولات و تکنولوژي‌هاي متفاوت امروزي، هميشه کاري دشوار بوده و هست. نه تنها براي کاربران عادي بلکه براي فروشندگان تلويزيون، توليدکنندگان، خرده‌فروشي‌ها و منتقدين هم کاري پيچيده است. با جست‌وجو در اينترنت، وضعيت پيچيده‌تر هم مي‌شود چرا که در معرفي محصولات جديد با انبوهي از تکنولوژي‌هاي جديد و متعلقات اضافي مواجه مي‌شويم. لذا اميدواريم که اين راهنماي خريد تلويزيون بخشي از پيچيدگي‌ها را ساده کرده و در تصميم‌گيري به شما کمک کند. ببينيم چه نکاتي در خريد يک تلويزيون جديد اهميت بيشتري دارند.
در اين راهنماي خريد نمي‌خواهيم يک يا چند محصول خاص را به شما معرفي کنيم، بلکه هدف اين است که آنچه در خريد يک تلويزيون جديد مهم‌تر است را به صورت خلاصه برايتان بازگو کنيم.
با اين وجود اگر حوصله‌ي مطالعه و بررسي دقيق مشخصات يک تلويزيون خوب را نداريد و مي‌خواهيد به سرعت بهترين محصولات را به شما معرفي کنيم، پيشنهادمان محصولات سري TC-PST60 پاناسونيک است. البته هنوز تا پايان سال 2013 زمان زيادي باقي مانده و احتمالاً محصولات خوب ديگري هم روانه‌ي بازار خواهند شد اما تا اينجاي کار، اين تلويزيون‌ها بهترين انتخاب از نظر کيفيت و قيمت به شمار مي‌روند.

سه قانون اصلي در خريد يک تلويزيون خوب:

1- کيفيت تصوير با توجه به مشخصات روي کاغذ، تعيين نمي‌شود!
شايد اين جمله‌ي کوتاه به مذاق توليدکنندگان بزرگ تلويزيون خوش نيايد اما عين حقيقت است. در واقع با بررسي مشخصات انواع تلويزيون احتمالاً شما هم به اين نتيجه مي‌رسيد که هدف از ارائه‌ي کاتالوگ و مشخصات تلويزيون‌ها، گيج کردن مشتري است.
انبوهي از عبارات گيج‌کننده و اعداد بزرگ و کوچک روبروي شما قرار مي‌گيرند و شايد در نهايت مجبور به خريد يک تلويزيون نسبتاً گران‌قيمت شويد، آن هم به اين دليل که نسبت کنتراست بالاتري دارد و يا روشنايي بيشتري دارد. شايد هم علت انتخاب شما وجود يک تکنولوژي خاص در محصول باشد.
البته برخي از مشخصات ذکر شده روي کاغذ بسيار با اهميت هستند، مثل وزن و انواع ورودي‌ها و خروجي‌هاي تلويزيون. اما در مجموع پارامترهايي بي‌اهميت يا کم‌اهميتي در کاتالوگ محصولات ديده مي‌شود و ممکن است برخي از موارد داراي مقادير نادرست هم باشند.

به عنوان مثال نسبت کنتراست يا تضاد تنها يک دروغ فريبنده است، قبلاً در زوميت اين نکته را به تفصيل بررسي کرديم. نرخ نوسازي بر حسب هرتز که اعدادي از جمله 120، 240 و 600 هرتز را روبروي آن مي‌بينيم و در حقيقت يک پارامتر پيچيده و تا حدي مبهم است. شايد در کاربردهاي معمولي، نرخ نوسازي بالا به هيچ وجه اثرگذار نباشد اما هزينه خريد تلويزيون را زياد مي‌کند. زاويه ديد تلويزيون‌هاي LCD و LED-backlit LCD که عددي نادرست است و اين مسأله‌ي هميشگي که معمولاً يک تلويزيون LED کيفيت تصوير بهتري نسبت به تلويزيون‌هاي LCD ندارد. کابل‌هاي HDMI که کيفيت يکساني دارند اما فروشنده برخي از آنها را با کيفيت‌تر از باقي کابل‌ها معرفي مي‌کند. LEDها يک نسل جديد يا فناوري متفاوت با LCD نيستند و در واقع خود نوعي از LCDها به شمار مي‌روند.
توصيه‌ي ما اين است که به جاي توجه به صفحه‌ي مشخصات تلويزيون، فکر ديگري کنيد، شايد بهترين کار ناديده گرفتن آن‌ها باشد! بهتر است از کاتالوگ محصولات براي جدا کردن تلويزيون‌ها بر اساس امکانات استفاده کنيد، مثلاً اينکه کدام محصولات داراي عينک سه‌بعدي هستند و يا اينکه کدام موارد تلويزيون هوشمند (تلويزيوني که داراي سيستم عامل يا نرم‌افزار هوشمند و کامل است) مي‌باشند. براي تشخيص بهترين کيفيت تصوير، بدترين راه ممکن استفاده از مشخصاتي است که در کاتالوگ محصولات ذکر مي‌شود، لذا به هيچ عنوان به آن استناد نکنيد.

2- تلويزيون بزرگ‌تر واقعاً بهتر است
در مورد اندازه حداقل قطر 32 اينچ را توصيه مي‌کنيم. البته در مورد تلويزيوني که قرار است در اتاق خواب قرار بگيرد، براي تلويزيوني که مي‌خواهيد در اتاق نشيمن استفاده کنيد، بهتر است تلويزيوني با حداقل قطر 46 اينچ يا 55 اينچ و بزرگ‌تر از آن، انتخاب نمائيد. ممکن است در نگاه اول اين ابعاد بسيار بزرگ به نظر برسد اما توصيه‌ي ما اين است که يک تلويزيون بزرگ بخريد چرا که تجربه‌اي بسيار جالب خواهد بود.

اندازه‌ي تلويزيون نسبت به امکانات و قابليت‌هايي مثل عينک سه‌بعدي، نرخ نوسازي بالاتر و تلويزيون‌هاي هوشمند، اهميت بيشتري دارد. بنابراين توصيه مي‌کنيم که با بودجه‌اي که در اختيار داريد، سراغ تلويزيون‌هاي بزرگ‌تر برويد. معمولاً بيشتر کاربران از اينکه تلويزيوني با ابعاد بزرگ‌تر نخريده‌اند، اظهار پشيماني مي‌کنند، مراقب باشيد شما هم به اين دسته از مشتريان نپيونديد.
حداکثر اندازه‌ي تلويزيون به بودجه، سليقه و فضاي در دسترس بستگي دارد، به اين نکته هم توجه کنيد که اگر فضاي بسته‌اي براي تلويزيون در اختيار داريد و قبلاً يک تلويزيون کوچک‌تر در آن قرار داده مي‌شد، تلويزيون جديد را طوري انتخاب نکنيد که لبه‌هاي آن به ميز يا ديوار مماس شود و راهي براي تهويه و خنک‌کاري باقي نماند. بهتر است حداقل يک اينچ يا 2.5 سانتي‌متر فاصله را لحاظ کنيد و بعد به انتخاب تلويزيوني با حداکثر ابعاد محاسبه شده بپردازيد. حذف پايه‌ي بزرگ هم راهي براي افزايش فضاي تلويزيون جديد است.

3- به تلويزيون‌هاي پلاسما هم توجه کنيد
شايد از پيشنهاد ما تعجب کرده باشيد اما توجه داشته باشيد که تلويزيون‌هاي پلاسما با هزينه‌ي مساوي، معمولاً نسبت به تلويزيون‌هاي LCD و تلويزيون‌هاي به اصطلاح LED، کيفيت تصوير بهتري دارند. تلويزيون‌هاي LED در حقيقت همان تلويزيون‌هاي LCD هستند که نور پس‌زمينه‌شان توسط ديودهاي نوري (يا LED) توليد مي‌شود.
يکي از دلايلي که باعث شده کاربران از خريد تلويزيون‌هاي پلاسما اجتناب کنند اين است که شايع شده اين نوع تلويزيون‌ها دچار پديده‌اي به نام Burn-in مي‌شوند به اين معني که يک تصوير خاص روي صفحه باقي مي‌ماند، آن هم به صورت دائمي! در صورتي که شما هم يک کاربر عادي هستيد و از تلويزيون براي تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني و يا انجام بازي‌هاي ويديويي استفاده مي‌کنيد، نگران اين پديده نباشيد، مشکلي نيست. در واقع عمر تلويزيون‌هاي پلاسما در حد تلويزيون‌هاي LCD معمولي است.
يکي ديگر از دلايل اقبال کم مشتريان به سمت استفاده از تلويزيون‌هاي پلاسما، قديمي بودن تکنولوژي آن است. LCD و بيش از آن، LED به نظر مشتري جديد‌تر و پيشرفته‌تر و در نتيجه بهتر است. درست است که تلويزيون‌هاي پلاسما نسبت به تلويزيون‌هاي LED و مخصوصاً محصولات جديد و باريک امروزي، ضخيم‌تر و سنگين‌تر هستند اما هر دو تکنولوژي پلاسما و LED به بلوغ رسيده و کيفيت بسيار خوبي دارند. امروزه تلويزيون‌هاي پلاسما هم بسيار باريک شده‌اند. ضمناً به اين مسأله هم توجه کنيد که قرار نيست تلويزيون مثل گوشي و تبلت باريک باشد! در ضمن يک تلويزيون خوب چيزي نيست که با گذشت 2 سال، يک محصول قديمي داراي کيفيت معمولي به حساب بيايد. تلويزيون‌ها مثل گوشي‌ها در حال پيشرفت نيستند.

تنها دليل موجهي که باعث مي‌شود از انتخاب پلاسما صرف‌نظر کنيم، اين است که معمولاً پلاسما‌ها تلويزيون‌هاي بزرگي هستند و در اندازه‌هاي کوچک‌تر از 42 اينچ توليد نمي‌شوند. بنابراين اگر بخواهيد يک تلويزيون کوچک‌تر انتخاب کنيد، بايد سراغ LCD يا LED برويد.
استثناهاي ديگري هم مطرح است، به عنوان مثال استفاده از پلاسما در اتاقي که بسيار روشن است، مناسب نيست. بهتر است سراغ تلويزيون‌هاي LED که روشنايي بيشتري دارند برويد. منظور از بسيار روشن اتاقي است که داراي چندين پنجره روي يک يا چند ديوار است. در مکاني که نور خورشيد مستقيماً روي تلويزيون مي‌تابد هم بهتر است از پلاسما استفاده نکنيم. گرچه ديگر انواع تلويزيون هم، زير نور مستقيم خورشيد، کيفيت خوبي نخواهند داشت. در اتاق‌هاي با روشنايي معمولي و حتي زياد هم استفاده از پلاسما نتيجه‌ي مطلوبي دارد.
دومين علت منطقي که منجر به کنار گذاشتن گزينه‌ي پلاسما مي‌شود، اين است که در نواحي مرتفع، استفاده از تلويزيون پلاسما نتيجه‌ي خوبي نخواهد داشت.
اما ديگر معايب پلاسما، يک تلويزيون پلاسما در مقايسه با تلويزيون‌هاي LCD و مخصوصاً تلويزيون‌هاي LED، انرژي زيادتري مصرف مي‌کند. اما افزايش هزينه‌ي برق مصرفي اين نوع تلويزيون‌ها، سالانه در حدود 30 تا 50 دلار است. البته در ايران هزينه‌ي برق مصرفي پايين‌تر است و تفاوت هزينه‌ي برق مصرفي تلويزيون‌هاي پلاسما و LED باز هم کمتر مي‌شود. لذا اين مورد هم تأثير زيادي در تصميم‌گيري اغلب مشتريان نخواهد داشت.

کيفيت تصوير، مهم‌ترين و پيچيده‌ترين بخش کار
مهم‌ترين و پيچيده‌ترين بخش کار قضاوت در مورد کيفيت تصوير است. در فروشگاه‌هاي تلويزيون ممکن است نورپردازي، کيفيت محتواي در حال پخش، تنظيمات تلويزيون مثل روشنايي، کنتراست، شدت رنگ و غيره، متفاوت باشد و نتوان کيفيت واقعي محصولات را با هم مقايسه کرد.
شايد بهترين راه مقايسه اين باشد که تلويزيون‌ها را با توجه به اندازه و بودجه‌اي که در اختيار داريد، مرتب کنيد و سپس ارزان‌ترين مدل يک برند خاص را انتخاب کرده و به بررسي کيفيت تصوير آن بپردازيد.
متأسفانه تفاوت بين کيفيت تصوير مدل‌هاي مختلف تلويزيون از يک برند هم قابل توجه است. حتي پس از کاليبره کردن، تفاوت کيفيت محصولات زياد است و لذا انتخاب بهترين تلويزيون با توجه به برند هم روش دقيقي نيست. لذا در نهايت بايد خودتان قضاوت کنيد و بهترين کيفيت تصوير را تخمين بزنيد. بسياري از فروشندگان لوازم صوتي و تصويري داخل کشور اجازه اتصال حافظه فلش به تلويزيون و پخش ويديو مورد نظر شما براي آزمايش کيفيت را مي‌دهند پس بهتر از يک فلش حاوي چند تکه فيلم را به همراه داشته و هر کدام از تلويزيون‌هاي مورد نظر خود را آزمايش کنيد.

 بعد از 10 سال بررسي تلويزيون‌هاي مختلف، نهايتاً مي‌توان مجموعه‌اي از قواعد کلي در ارزيابي کيفيت تلويزيون را به صورت زير خلاصه کرد:
تلويزيوني کيفيت تصوير خوب دارد که تصاوير را تا جاي ممکن شبيه تصوير اصلي نمايش دهد. افزايش شدت رنگ‌ها، برطرف کردن نويز و ديگر موارد، نشان‌دهنده‌ي يک تلويزيون خوب نيست.
تلويزيون‌هاي پلاسما ايده‌آل‌تر از تلويزيون‌هاي LCD هستند، مخصوصاً براي کاربراني که درست روبروي تلويزيون نمي‌نشينند.
تلويزيون‌هاي LCD روشنايي بيشتري دارند اما تلويزيون‌هاي پلاسما هم براي استفاده در اتاق‌هايي که خيلي روشن نيستند، روشنايي کافي دارند.
تلويزيون‌هاي LCD با نور پس‌زمينه‌ي LED با قابليت Local Dimming، چه LEDها در لبه باشند (اصطلاحاً Edge-lit) و چه در سراسر صفحه پراکنده باشند (اصطلاحاً full-array)، نسبت به تلويزيون‌هاي LCD معمولي کيفيت بهتري دارند.
يکنواخت نبودن کيفيت نمايشگر در کل سطح تلويزيون‌هاي LCD يک مسأله‌ي مهم است اما پلاسماها چنين مشکلي ندارند.
يکي از مهم‌ترين عوامل موثر در کيفيت تصوير اين است که تلويزيون رنگ سياه را عميق نشان دهد و به عبارت ديگر، کنتراست يا تضاد بالايي داشته باشد.

دومين عامل کليدي در کيفيت تصوير، شدت رنگ است که خود مستقيماً، تحت تأثير کنتراست يا عمق رنگ سياه مي‌باشد. سومين مورد هم دقت بالا در نمايش رنگ‌هاست.
در اتاق‌هاي بزرگ براي کاهش انعکاس بهتر است از تلويزيون‌هايي با صفحه نمايش مات استفاده کنيم. البته تلويزيون‌هايي با صفحه نمايش براق يا اصطلاحاً Glossy در ايجاد رنگ سياه، عملکرد بهتري دارند.
از جمله عواملي که اهميت کمتري دارند مي‌توان به نرخ نوسازي نمايشگر (مثلاً 120 هرتز، 240 هرتز و غيره)، بيشينه‌ي نور خروجي اشاره کرد.
بيشتر کاربران در هنگام استفاده از تلويزيون‌هاي مدرن خود، متوجه وقوع پديده‌اي به نام اپراي صابوني يا SOE نمي‌شوند و حتي وقتي اين قابليت را نافعال مي‌کند، احساس رضايت مي‌کنند. در تلويزيون‌هايي با نرخ نوسازي بالا، با توجه به اينکه معمولاً سرعت تصوير در ويديوهاي معمولي 24 فريم بر ثانيه است، حرکات تند با لرزش تصوير همراه مي‌شوند. يک راه حل براي اين موضوع، استفاده از الگوريتم‌هايي جهت ايجاد فريم‌هاي اضافي است که لابلاي فريم‌هاي اصلي قرار گرفته و نمايش داده مي‌شوند. در اين صورت حرکات به نظر روان‌تر مي‌آيد، اما پديده‌ي اپراي صابوني هم اتفاق مي‌افتد. در اين حالت حرکات بيش از حد روان مي‌شوند طوري که اگر دقت کنيد، متوجه غيرطبيعي بودن آن خواهيد شد.
در يک تلويزيون خوب و پيشرفته اگر تنظيمات کاليبره و مناسب نباشند، کيفيت تصوير به حدي پايين مي‌آيد که يک تلويزيون معمولي با تنظيمات درست، بهتر به نظر مي‌رسد.

توجه کنيد که موارد ذکر شده هميشه درست نيستند، اما تعداد استثنائات بسيار کم است. بسياري از تلويزيون‌هاي LCD با نور پس‌زمينه‌ي LED کيفيت تصوير بسيار بالايي دارند و حتي پلاسماها را هم پشت سر مي‌گذارند. اما اگر قيمت را مد نظر داشته باشيد تلويزيون‌هاي پلاسما انتخاب مقرون به صرفه‌تري هستند. همچنين اگر دقت رنگ خوب نباشد، حتي اگر شدت آن هم خوب باشد باز هم کيفيت کلي تلويزيون مطلوب نيست. عميق بودن رنگ سياه نيز منجر به برتري کيفيت يک تلويزيون نسبت به ديگر تلويزيون‌هايي که رنگ سياه را با عمق کمتري نمايش مي‌دهند، نمي‌شود. هميشه مجموعه‌اي از عوامل در کنار هم قرار مي‌گيرند تا کيفيت تصوير را مشخص کنند.
در کل مي‌توان گفت که کيفيت تصوير يک تلويزيون، موضوع پيچيده‌اي است که از کنار هم قرار دادن مشخصاتي مثل تعداد پيکسل يا موارد مذکور در کاتالوگ محصول، نمي‌توان به آن پي برد. شايد بهترين راه، استفاده از مقالات بررسي تلويزيون‌ها باشد. کمک گرفتن از دوستاني که در اين زمينه اطلاعات بيشتر دارند و مي‌توانند کيفيت برتر را شناسايي کنند هم راه حل خوبي است.

ساير موارد مهم در انتخاب تلويزيون
مواردي که در اين بخش بررسي مي‌کنيم، شايد چندان لازم هم نباشند اما معمولاً در تلويزيون‌هاي درجه يک که کيفيت تصوير بهتري هم دارند، موجود بوده و در انتخاب يکي از محصولات برتر، بايد به چنين امکاناتي هم توجه نمود.
تلوزيون‌هاي هوشمند
اگر يک تلويزيون ساده داشته باشيد، با استفاده از وسايل ديگري از جمله يک کنسول بازي ساده، يک پلير فيلم‌هاي بلوري، وسيله‌اي براي اتصال به اينترنت و استفاده از آن مي‌توانيد يک تلويزيون هوشمند ايجاد کنيد. امروزه در بازار محصولات الکترونيکي، تلويزيون‌هايي با عنوان Smart TV يا تلويزيون هوشمند ديده مي‌شود که خود داراي نرم‌افزارها و امکاناتي مشابه وسايل ذکر شده هستند و به نوعي کار شما را ساده مي‌کنند. اما به اين مسأله هم توجه کنيد که ممکن است نرم‌افزارها و امکانات موجود در اين نوع تلويزيون‌ها از نظر شما مناسب نباشند و شايد پس از مدتي به استفاده از ديگر وسايل جانبي رو بياوريد. به هر حال تلويزيون‌هاي امروزي تدريجاً داراي نرم‌افزارهاي داخلي مي‌شوند و شايد تلويزيون بعدي شما هم يک تلويزيون هوشمند باشد گرچه ممکن است هيچ وقت از نرم‌افزارهاي آن استفاده نکنيد. امروزه ست‌تاپ‌باکس‌هاي بسياري همچون گوپل‌تي‌وي و اپل‌تي‌وي نيز وجود دارند که به راحتي تلويزيون عادي شما را به هوشمند تبديل مي‌کنند پس روي اين قابليت خيلي پافشاري نکنيد.

تلويزيون 3D يا سه‌بعدي
اين نکته را هميشه به خاطر داشته باشيد که تلويزيون‌هاي سه‌بعدي، همگي قادر به پخش تصاوير دو بعدي هم هستند. بنابراين در خريد تلويزيون به اين قابليت هم توجه کنيد. البته وجود اين قابليت تا حد زيادي زائد به نظر مي‌رسد چرا که محتواي سه‌بعدي هنوز کاملاً متداول نشده و بيشتر کاربران از قابليت‌هاي سه‌بعدي تلويزيون خود بهره‌ي زيادي نمي‌برند. براي اينکه بيشتر در مورد تلويزيون‌هاي سه بعدي و فناوري‌هاي مختلف دنياي 3D آشنا شويد مقاله «هر آنچه در مورد تلويزيون هاي سه بعدي (3D TV) بايد بدانيد» را از دست ندهيد.

کنترل تلويزيون با دستورات صوتي و جست‌هاي حرکتي
شايد در مورد تلويزيون‌هايي که به دستورات صوتي و جست‌هاي حرکتي شما پاسخ مي‌دهند، شنيده باشيد. در اين حد توصيه مي‌کنيم که اين قابليت‌ها، عملکرد چندان جالبي هم ندارند. به عنوان مثال با بررسي محصولات سامسونگ به اين نتيجه رسيده‌ايم که قابليت‌هاي مذکور، در عمل خوب ظاهر نمي‌شوند. کنترل صوتي محصولات ال‌جي هم هرچند به مراتب بهتر از معادل سامسونگي‌اش کار مي‌کند اما مطلوب نيست. البته ال‌جي در مورد جست‌هاي حرکتي تا حدي موفق بوده است.

ريموت کنترل تلويزيون
کنترلر از راه دور تلويزيون يا به اصطلاح کنترل آن هم مسأله‌ي مهمي است. اگر قصد استفاده از يک کنترلر عمومي يا کنترلري که به همراه دستگاه گيرنده عرضه مي‌شود را نداريد، به کنترلر تلويزيون هم توجه کنيد. اگر بتوان از همان پرتوي مادون قرمزي که کنترلر تلويزيون مي‌تاباند، براي کنترل کردن ديگر وسايل هم استفاده کرد، کار شما ساده‌تر مي‌شود. همان‌طور که استفاده از کابل HDMI در انواع محصولات الکترونيکي کارها را ساده‌تر کرده است. معمولاً استفاده از کنترلرهايي که در آن چيدمان کليدها کاملاً مشخص و تفکيک‌پذير است، راحت‌تر مي‌باشد مخصوصاً کنترلرهايي در اندازه‌ي معمولي و داراي نور پس‌زمينه. کنترلرهاي جالبي که داراي صفحه کليد و ژست‌هاي کنترلي هستند هم بد نيستند اما هميشه يک کنترلر عمومي بهتر کار مي‌کند. شايد شما هم کنترلر اصلي تلويزيون خود را ناديده بگيريد و در کشويي بگذاريد تا خاک بخورد!

اتصالات
در مورد امکانات ارتباطي و در واقع پورت‌ها، تصميم‌گيري ساده شده است، چرا که پورت HDMI در محصولات امروزي کاملاً متداول است. تنها کاري که بايد انجام دهيد، شمردن وسايلي است که نياز به اين پورت دارند و سپس بايد دنبال تلويزيوني بگرديد که تعداد پورت‌هاي لازم را داشته باشد. بهتر است يکي دو پورت هم بيشتر داشته باشد تا بعدها با اضافه شدن ديگر گجت‌ها، مشکلي از بابت تعداد پورت‌هاي HDMI پيدا نکنيد.
پورت USB و کارت‌خو ان SD هم براي نمايش عکس‌ و فيلم مفيد است. اگر گجت قديمي داريد، بايد نگران پورت‌هاي آنالوگ باشيد. به عنوان مثل کنسول بازي نينتندو که يکي از محصولات فاقد HDMI است و براي استفاده از آن بايد تلويزيون مناسب تهيه کنيد.

طراحي جمع‌وجور
تلويزيون يکي از لوازم منزل است که به نوعي در مجموعه‌ي مبلمان قرار مي‌گيرد و حتي اگر آن را خاموش کنيد هم در ميان مبلمان منزل، جلو‌ه‌ي خاصي دارد. لذا سازندگان تلويزيون و از همه بيشتر سامسونگ، هميشه تلاش کرده‌اند که محصولاتي باريک‌تر توليد کنند که کمتر به چشم مي‌آيد. به عنوان مثل به حاشيه‌ي تلويزيون‌هاي مدرن امروزي توجه کنيد، بسيار باريک شده‌اند و در نگاه اول به نظر مي‌رسد که تنها يک صفحه نمايش بزرگ پيش روي ما قرار گرفته است. اگر اين تلويزيون‌ها را به ديوار آويزان کنيم يا از کنار به آن نگاه کنيم، همان حاشيه‌ي باريک هم از نظر ناپديد مي‌شود.
اما يک نکته‌ي مهم، معمولاً باريک‌تر شدن تلويزيون در برهم زدن يکنواختي صفحه نمايش آن نقش دارد، مخصوصاً در مورد تلويزيون‌هاي LCD با نور پس‌زمينه‌ي LED.

سوالات متداول در مورد خريد تلويزيون
شايد تمام مسائل موردنظر شما در اين مقاله بررسي نشده باشد، لذا برخي سوالات مهم و متداول که معمولاً افراد هنگام خريد تلويزيون جديد مي‌پرسند را در اين قسمت پاسخ مي‌دهيم.
بهترين تلويزيون براي بازي‌ها کدام است؟ براي تماشاي مسابقات ورزشي چطور؟
به نظر من بهترين تلويزيون براي بازي و تماشاي مسابقات ورزشي و در کل براي هر نوع کاربرد ديگري، تلويزيوني است که رنگ سياه را با عمق بيشتر، ورنگ‌ها را با کيفيت‌تر و طبيعي‌تر نمايش مي‌دهد وارقام مربوط به کارايي آن بهتر است. رزولوشن ويديوهاي ورزشي هم مسأله‌ي مهمي نيست چرا که معمولاً ماتي تصوير در اين نوع ويديوها وجود دارد. تأخير ورودي هم در بيشتر تلويزيون‌ها با استفاده از حالات خاص مخصوص بازي يا به عبارت ديگر Game Mode از بين مي‌رود.
اگر تلويزيون را براي تماشاي مسابقات ورزشي تهيه مي‌کنيد، به سه عامل مهم زاويه ديد، روشنايي و ماتي تصوير توجه داشته باشيد. در مورد 2 عامل اول، تشخيص با خودتان است اما در مورد عامل سوم بهتر است سراغ تلويزيون‌هايي با نرخ نوسازي (Refresh Rate) بالاتر برويد. معمولاً LCDها هنگام نمايش هر حرکتي کمي مات مي‌شوند اما اين مات‌شدگي در تلويزيون‌هايي با نرخ نوسازي 120 و 240 هرتز، نسبت به تلويزيون‌هاي 60 هرتزي کمتر است.
نکته‌ي ديگر اين است که پلاسماهاي امروزي ديگر مثل گذشته دچار پديده‌اي به نام سوختگي يا Burn-in نمي‌شوند، البته اگر براي انجام بازي از آن استفاده کنيد.
در مورد تنظيمات تصوير چه کنيم؟
براي تجربه‌ي بهترين کيفيت در تلويزيون، کاليبره کردن آن بسيار مهم است. از <a href="http://zurl.ir/984528">راهنمايي که در مورد کاليبره کردن تلويزيون در زوميت</a> تهيه کرديم، استفاده کنيد.

چه وسايل جانبي‌اي بخريم؟
دوباره مي‌گوئيم که کابل‌هاي HDMI کيفيت مشابهي دارند. اگر کنترلر عمومي Harmony يا مشابه آن را نداريد، توصيه مي‌کنيم که آن را تهيه کنيد.

تلويزيون جديد من تا چند سال به درستي کار خواهد کرد؟
پاسخ کوتاه اين سوال اين است که براي مدت زماني طولاني کار مي‌کند. نگران نباشيد.
آيا مي‌توان از تلويزيون به عنوان مانيتور استفاده کرد؟
البته که مي‌توان. در ضمن معمولاً LCDها براي کاربردهاي سنگين و طولاني مدت مثل مانيتور و مانند آن مناسب‌تر هستند.

تکنولوژي‌هايي مثل OLED و تلويزيون‌هايي با رزولوشن 4K چگونه هستند؟
اين تکنولوژي‌ها جديد و گران‌قيمت هستند. بنابراين با وجود اينکه کيفيت عالي دارند، تا سه، چهار سال بعد هم ممکن است با پلاسما‌ها و LCDها رقابت چنداني نداشته باشند.

مولف :
تاریخ : 1392/2/14
0 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان

ارسال نظر

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
کد امنیتی: